Történetünk

Egy progresszív és stabil Erdély kialakításához igen komoly szerepet kell, hogy vállalniuk a különböző társadalmi mozgalmaknak is, kiváltképp a feltörekvő fiatalságnak. Ennek fényében az Erdélyi Innovációs Műhely e társadalmi munkába kíván becsatlakozni, főként tematikus programok kidolgozásával és kivitelezésével.


Alapítás

Gyenge Ervin és Kovács Oszkár, a csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium diákjai 2015-ben álmodtak meg egy olyan közösséget, mely az újítások elősegítését tűzte zászlajára.

A közösség létrehozásának szükségességét a 24. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny során szerzett tapasztalataik inspiráltak, ugyanis arra megállapításra jutottak, hogy a kisebbségi oktatásban tanuló diákok csak kis töredéke fogalmaz, illetve valósít meg olyan új gondolatokat a tanulmányaik során, amelyek esélyt teremthetnének számukra nemzetközi sikerek eléréséhez.

Ennek szellemiségében Ervin 2015 nyarán megalapította az Erdélyi Innovációs Műhelyt zártkörben, mely 2016-tól állt a szélesebb nyilvánosság szolgálatába.


Kezdetek

Az Erdélyi Innovációs Műhely (továbbiakban EIM) olyan hallgatói mozgalom, amely célkitűzéseként fogalmazta meg a fiatalok tudományos és innovációs törekvéseinek elősegítését Erdélyben.

Az Európai Bizottság által évente közölt Európai Innovációs Rangsor – az európai országok innovációs teljesítményét dokumentáló felmérés – rávilágít arra, hogy Románia az elmúlt évtizedben főként az újításokban érdekelt humán erőforrás hiányával küzd, beleértve a fiatal generációkat is.

A fejlesztői attitűd meghonosítása a fiatalok körében, illetve a regionális tehetségmegtartó kapacitás fenntartása megkövetel egy erre a kérdésre kihegyezett hosszú távú oktatási és gazdasági szemléletmódot. Hiszen a gyorsan fejlődő, komplex technológiai rendszereken alapuló XXI. században egy közösség innovatív teljesítménye a közösség stabilitásának záloga is egyben.

A kisebbségben élő közösségek számára talán hatványozottan igaz, hogy a tudás és fejlesztés közös koncentrálása, a regionális társadalmi és gazdasági stabilitást erősítheti.

Ahhoz, hogy e komplex kérdésben a többségi társadalommal egy kisebbségi közösség lépést tudjon tartani, az állam által biztosított keretrendszeren túl, szoros közösségi felelősségvállalásra van szükség. Ebben a felzárkóztató és tehetséggondozó ökoszisztéma kialakítását célzó munkában kíván Műhelyünk önkéntes alapon rész vállalni.

Az EIM megalakításához a 2015-ös 24. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny során szerzett tapasztalataink vezettek. Ugyanis arra megállapításra jutottunk, hogy a kisebbségi oktatásban tanuló diákok csak kis töredéke fogalmaz, illetve valósít meg olyan új gondolatokat a tanulmányai során, amelyek esélyt teremthetnének arra, hogy képességeiket regionális és nemzetközi szinten bemutathassák.

A problémát elsősorban a középiskolások alul-informáltságában, valamint a serkentő környezet hiányában véltük felfedezni. Így Műhelyünk megalakulásától kezdve arra törekedett, hogy a Kárpát-medencében megjelenő pályázati-, ösztöndíj- és verseny lehetőségeket közvetítse a kiírók és a kisebbségben tanuló diákok között a közösségi média felülete és a pedagógusok segítsége által.

Lévén, hogy a különböző felhívásokat sikerült olyan diákokhoz eljuttatnunk, akik hazai és nemzetközi versenyeken is helytálltak, úgy gondoltuk, hogy a közvetítői szerepen túl mentori rendszer kialakítására is szükség van, hogy a jó képességű diákoknak, hallgatóknak közvetlen platform segítségével legyen lehetősége kapcsolataikat erősíteni.


Élet a Műhelyben

A Műhelyen belül kétféle tagság alakult ki az évek során. Az állandó csapat olyan egyénekből áll össze, akik aktív tevékenységet vállalnak a Műhelyben zajló pályázati és mentori feladatokban. A műhelytagok munkájukat társadalmi felelősségvállalás jegyében végzik, így egyéni írásos dokumentumhoz nem kötött a műhelytagság.

A csapat másik részét azok a diákok, hallgatók és fiatal munkavállalók adják, akik aktuális munkát nem végeznek, viszont a Műhely kezdeményezéseit kommunikációs vagy anyagi hozzájárulással segítik. Egy javarészt egyetemi hallgatókból összeálló csapatban fontos a rugalmas működési struktúra kialakítása, ezért főként diszciplínák mentén összeálló szekciókba szervezzük a tagokat. Jelenleg természettudományi, gazdasági, műszaki és informatikai szekciók vannak jelen Műhelyünkben, amelyet folyamatosan bővíteni szeretnénk jogi és állatorvos-tudományi szekciókkal.

Továbbá fenntartunk egy interdiszciplináris csoportot a mentorprogramok (pl. Fiatalokért Erdélyben Program), valamint olyan több tudományterületen átívelő programok (pl. Erdélyi Magyarok a Nagyvilágban Program) kivitelezésére, melyek nagyobb létszámú csapatot igényelnek.

A hallgatói közösség felépítését igyekszünk úgy kialakítani, hogy az egyetemista évek után, az oktatási központokként szolgáló városok elhagyásával is képesek legyünk minél intenzívebben együtt dolgozni. Minimalizálva az adminisztrációs terheket nem építettünk ki alapítványi, illetve más jogi státusszal rendelkező strukturális működési rendet, viszont hosszú távon egyesületi formában tervezzük a működésünk.

A Műhelyben felmerülő feladatok jelentős részét olyan formában osztjuk szét, hogy az elvégzendő munka az egyetemi tanulmányok során hasznosít- ható legyen a tagok számára, így az önkéntes munka kisebb kutatásokban, szemináriumi projektekben és államvizsga-dolgozatokban is hasznosul. Jelenleg Erdély legtöbb régiójából rendelkezünk tagokkal vagy partnerekkel. A földrajzi távolságból adódóan a feladatok koordinációja interneten keresztül zajlik.

Az eredményeink kiértékelésére és az új programok megtervezésére általában Kolozsváron kerül sor, a rendszerint félévente megrendezésre kerülő műhelygyűlésen. Mindemellett számos hazai és nemzetközi konferencián testületileg veszünk részt, ahol a szakmai programokon túl az EIM-et érintő kérdéseket, lehetőségeket is megvitatjuk. Ahhoz, hogy eredményes közösségként tudjunk működni, hangsúlyt fektetünk a kiegyensúlyozott, kétoldalú kommunikáció fenntartására erdélyi középiskolákkal, egyetemi oktatókkal, civil csoportokkal és médiumokkal. Ugyanígy próbálunk kapcsolatokat kiépíteni a külföldön élő erdélyi, illetve Kárpát-medencei közösségekkel, szakkollégiumokkal és tehetségsegítő szervezetekkel is. Ennek összehangolására a Facebook internetes közösségi felületen rendelkezünk egy közel 4500 személyt elérő oldallal, valamint a saját internetes oldalunk is fejlesztés alatt áll.


Mentorprogram

A Fiatalokért Erdélyben Program annak érdekében került elindításra, hogy közvetlen módon, nagyobb hatásfokkal tudjunk együttműködni az alkotni vágyó fiatalokkal.

Az újszerű ötletek létrejöttének elősegítése és az elsődleges felmérések, prototípusok kivitelezése kiemelten fontos célkitűzése munkánknak, hiszen az ambíció és a folytonosság fenntartásának tekintetében ez a két szakasz a legkritikusabb. Internetes adatbázisunknak köszönhetően olyan háttéranyag-struktúrát alakítottunk ki, amely által a Műhelytagok és a mentorprogramokban résztvevő diákok, hallgatók a Műhely keretében megvalósított pályaműveket és azok fejlődésükhöz kapcsolódó dokumentumokat rendszerezett formában elérhetik. Így mindenki számára hozzáférhető egy színes ötlettár és információforrás az online tárhelyen keresztül, amely az ötletek kigondolásán túl, a projektek várható nehézségeinek feltérképezésére is lehetőséget biztosít.

Továbbá az adatbázisnak köszönhetően tagjaink több tucat pályaműből, versenykidolgozásból és azokhoz kapcsolódó dokumentumok fejlődéséből olyan közösségi tudást használhatnak fel, amely eddigi tapasztalataink szerint jelentősen lerövidíti az új pályaművek elkészítéséhez szükséges időt. A tudásáramoltatás e formájának másik jelentős haszna, hogy a közösségen belül interaktív módon lehetőség van tanácsokat adni és kérni, így egymás erősségeit összeadva szorosabb bizalmi viszony alakítható ki, amely az interdiszciplináris programok esetén növeli a munkaelosztás hatékonyságát és az operativitást.

Az online tartalmakon túl a Műhely rendelkezik egy közösségi szertárral is. Szertárunk eszközöket, könyveket és folyóiratokat tartalmaz, ezeket kérésre bárki felhasználhatja kutatásaihoz. Többnyire természettudományi és műszaki kísérletekhez, illetve fejlesztésekhez alkalmas eszközöket a Műhelyben lezárult projektekből visszamaradó tárgyak képezik (szenzorok, mikrokontrollerek, chipek stb.). Legtöbb esetben a tartalék eszközeink a mentorprogramunkban hasznosulnak, hiszen a diákok saját anyagi befektetés nélkül gyakorolhatnak tanuló projekteken.

A pályaművek kidolgozása során igyekszünk valamennyi tagunkat forrásokhoz juttatni, mely lehet pályázati, avagy ösztöndíj alapú juttatás. A középiskolás diákok számára az iskolákkal közösen próbáljuk a felmerülő költségeket biztosítani.

A mentorprogramban részvevő egyéneket vagy csapatokat mikróközösségekbe szervezzük, amelyben a pályamű tematikájához legközelebb álló műhelytagok szerepelnek. Amennyiben szükséges egyetemi oktatókat is bevonunk a közösségekbe, így van olyan pályamű, amelyben egyetemi oktató, magiszteri és alapképzéses hallgató dolgozik együtt a középiskolás diákokkal a hatékonyabb projektkidolgozás érdekében.

Az eddig megcélzott versenyek és pályázatok között szerepelnek hazai és nemzetközi innovációs versenyek, ötletpályázatok, diákköri konferenciák, start up vetélkedők és interdiszciplináris konferenciák, amelyekről közösségünk tagjai nagyszerű eredményekkel tértek haza. Abban bízunk, hogy az Erdélyi Innovációs Műhelyben felhalmozott tudás és tapasztalat az erdélyi fiatalok minél szélesebb rétegének lendületet adhat az új gondolatok megvalósításához.

Valamint reméljük, hogy a programjainkban résztvevő fiatal diákok által sikerül egy öngerjesztő láncolatot fenntartani az önkéntes tehetséggondozás területén.


Forrás: Annales II. Az ELTE Márton Áron Szakkollégium évkönyve, 2019